GPU
NVIDIA
GeForce RTX 4060 8GB
₹24,799GST Inclusive
Starting from — across 2 retailers in stock
Compatibility
pcie: x16
power_connectors: 1x 8-pin
Warranty
3 years manufacturer warranty
36 months
Specifications
| TDP | 115W |
| VRAM | 8 GB |
| Outputs | HDMI 2.1, DP 1.4a, DP 1.4a, DP 1.4a |
| Length | 240mm |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Base Clock | 1830 GHz |
| Boost Clock | 2460 GHz |
| Slots | 2 |
Price Comparison
Price History
Last 90 days
₹24,799
+0.7%
90 days agoToday