GPU
NVIDIA
GeForce RTX 4080 Super 16GB
₹89,999GST Inclusive
Starting from — across 1 retailer in stock
Compatibility
pcie: x16
power_connectors: 1x 16-pin
Warranty
3 years manufacturer warranty
36 months
Specifications
| TDP | 320W |
| VRAM | 16 GB |
| Outputs | HDMI 2.1, DP 1.4a, DP 1.4a, DP 1.4a |
| Length | 336mm |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2295 GHz |
| Boost Clock | 2550 GHz |
| Slots | 3 |
Price Comparison
| Retailer | Price | MRP | Status | Action |
|---|---|---|---|---|
Amazon India Best Price | ₹89,999-10% GST Inclusive | ₹99,999 | In Stock | Buy |
Price History
Last 90 days
₹89,999
-5.7%
90 days agoToday