GPU
NVIDIA
GeForce RTX 4070 Ti Super 16GB
Price not available
Compatibility
pcie: x16
power_connectors: 1x 16-pin
Warranty
3 years manufacturer warranty
36 months
Specifications
| TDP | 285W |
| VRAM | 16 GB |
| Outputs | HDMI 2.1, DP 1.4a, DP 1.4a, DP 1.4a |
| Length | 336mm |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2340 GHz |
| Boost Clock | 2610 GHz |
| Slots | 2.5 |
Price Comparison
No retailer listings available yet.
Price History
No price history available yet.