GPU
NVIDIA
GeForce RTX 4070 Super 12GB
₹49,499GST Inclusive
Starting from — across 2 retailers in stock
Compatibility
pcie: x16
power_connectors: 1x 16-pin
Warranty
3 years manufacturer warranty
36 months
Specifications
| TDP | 220W |
| VRAM | 12 GB |
| Outputs | HDMI 2.1, DP 1.4a, DP 1.4a, DP 1.4a |
| Length | 304mm |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 1980 GHz |
| Boost Clock | 2475 GHz |
| Slots | 2.5 |
Price Comparison
Price History
Last 90 days
₹49,499
-0.6%
90 days agoToday