GPU
NVIDIA
GeForce RTX 4090 24GB
₹1,59,999GST Inclusive
Starting from — across 1 retailer in stock
Compatibility
pcie: x16
power_connectors: 1x 16-pin
Warranty
3 years manufacturer warranty
36 months
Specifications
| TDP | 450W |
| VRAM | 24 GB |
| Outputs | HDMI 2.1, DP 1.4a, DP 1.4a, DP 1.4a |
| Length | 336mm |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2235 GHz |
| Boost Clock | 2520 GHz |
| Slots | 3.5 |
Price Comparison
| Retailer | Price | MRP | Status | Action |
|---|---|---|---|---|
Amazon India Best Price | ₹1,59,999-8% GST Inclusive | ₹1,72,999 | In Stock | Buy |
Price History
Last 90 days
₹1,59,999
-0.6%
90 days agoToday